Wielkanoc – tradycje i obyczaje
Scenariusz zajęć dla kl. II-IV
(fragment)
Katarzyna Leśniewska
Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej jest świętem najważniejszym, ponieważ obchodzona jest na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. W Polsce święta Wielkiej Nocy miały niegdyś bardzo bogatą i radosną oprawę. Obecnie – zwłaszcza w dużych miastach – kultywuje się jedynie niewielką część owych zwyczajów. Należy jednak pamiętać, że tradycja i obyczajowość jest częścią naszych korzeni. Dlatego zapoznawanie z nimi dzieci stanowi bardzo ważny element wychowawczy. Miejmy też na uwadze, że najlepiej zapamiętuje się to, czego się samemu doświadczy.
Cele
Po zajęciach uczniowie powinni:
- znać zwyczaje wielkanocne,
- umieć przygotować święconkę,
- umieć nakryć do świątecznego stołu,
- znać zasady zachowania się w czasie lanego poniedziałku,
- lepiej współpracować w małych grupach.
Materiały
- małe karteczki z rysunkami zwierząt (pieski, kurczaczki, baranki),
- duże arkusze papieru, krepina,
- nożyczki i klej,
- kartony z narysowanymi koszyczkami,
- obrus,
- 3–4 komplety talerzy i sztućców,
- wycinki z gazet oraz/lub rysunki potraw i atrybutów świątecznych,
- jajka ugotowane na twardo,
- zajączki lub jajeczka z czekolady.
Czas trwania zajęć
2–3 godziny lekcyjne (zajęcia mogą być realizowane na pojedynczych godzinach wychowawczych lub na specjalnie zorganizowanym w tym celu spotkaniu – w niektórych szkołach przyjęło się organizowanie spotkań świątecznych klasy).
Uczestnicy
Dzieci w wieku 8–10 lat (uczniowie klas II–IV).
Przebieg zajęć
- Powitanie i wprowadzenie
- Przywitaj uczniów i poinformuj, że zamierzasz przybliżyć im tradycje i obyczaje związane z obchodzeniem świąt Wielkiej Nocy. Wyjaśnij, że chcesz im powiedzieć i pokazać, w jaki sposób spędzali święta ich pradziadkowie, dziadkowie, a czasem także rodzice. Obyczaje to takie zachowania, które w określonych okolicznościach (np. w czasie świąt) powtarzamy po ludziach, którzy żyli przed nami. W taki sposób tworzy się właśnie tradycję.
- Wyraź przekonanie, że rodzice z pewnością uczą swoje dzieci, jak obchodzi się różne święta. Powiedz, że ty również chcesz pomóc uczniom poznać różne świąteczne obyczaje.
- Zapytaj dzieci, czy wiedzą, na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzona jest Wielkanoc. Dzieci z pewnością będą wiedziały, że w religii chrześcijańskiej to pamiątka śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
- Następnie zapytaj, kiedy obchodzi się Wielkanoc. Niektóre dzieci będą wiedziały, że wiosną, niektóre być może powiedzą, że różnie – to zależy od roku, inne mogą podać datę tegorocznej Wielkiej Nocy. Ale pewnie niewiele z nich będzie znało zasadę wyznaczania daty świąt. Możesz opowiedzieć dzieciom, jak „zgadnąć”, kiedy będą święta. Oczywiście najłatwiej – spojrzeć do kalendarza. Ale można też inaczej:
- zaczynamy od pierwszego dnia wiosny – tę datę trudno przegapić, bo to „dzień wagarowicza”, który uczniowie z przyjemnością obchodzą,
- od tego dnia patrzymy wieczorami na księżyc: czy jest rogalik, czy kółeczko?
- kiedy dostrzeżemy, że księżyc całkiem się zaokrąglił (co oznacza, że jest pełnia), to czekamy już tylko do najbliższej niedzieli – to będzie właśnie Niedziela Wielkanocna!
- Zabawa w zwierzątka
- Następnie zaproś dzieci do wspólnej zabawy. Powiedz, że za chwilę każde z nich wylosuje karteczkę, na której narysowane będzie jedno z trzech zwierzątek (dla starszych uczniów można przygotować napisy; ważne, aby liczba karteczek z poszczególnymi zwierzątkami była taka sama, tak aby uzyskać równoliczne grupy do dalszej pracy):
- piesek,
- kurczaczek,
- baranek.
- Ważne jest, aby nikomu nie pokazywać swojej karteczki i nikogo nie informować, jakie zwierzątko się wylosowało. Pozwól teraz wylosować dzieciom karteczki i poproś o dalszą uwagę. Teraz niech każdy sam zastanowi się, jak „mówi” wylosowane przez niego zwierzątko. Na dany znak wszyscy uczestnicy ruszają na spacer po sali, wydając odgłos swojego zwierzątka i szukają zwierzątek „mówiących” tak samo. Identyczne zwierzątka ustawiają się w jedną grupę. Zabawa trwa tak długo, aż uczestnicy stworzą trzy grupy. Poproś uczniów, aby pozostali w tych grupach.
- Zapytaj, które z tych zwierzątek nie pasuje do świąt Wielkiej Nocy (piesek). Zapytaj, jakie jeszcze zwierzątko – oprócz baranka i kurczaczka – kojarzone jest ze świętami (zajączek). Porozmawiaj z dziećmi o tych zwierzątkach, które używane są w symbolice świątecznej. Powiedz, że:
- małe kurczaczki to symbole odradzającego się życia (nowe życie, nowe narodziny),
- zajączek to symbol wiosny i płodności,
- baranek to symbol Chrystusa (jest to nawiązanie do Księgi Wyjścia Starego Testamentu – tak jak w noc wyjścia Izraelitów z Egiptu krew baranka, którą malowano drzwi, ocaliła pierworodnych od śmierci ze strony prześladowców, tak – według wiary chrześcijańskiej – krew Chrystusa ocaliła ludzkość od śmierci wiecznej, czyli niemożności spotkania się po śmierci w raju).
- Robienie palemek
- Poproś trzy grupy dzieci o znalezienie sobie w sali dogodnych miejsc do dalszej pracy. Wyjaśnij, że będziecie teraz wyklejać na dużych kartonach palemki wielkanocne. Zapytaj dzieci, czy wiedzą, jak wyglądają takie palemki.
- Rozdaj kartony, krepiny, nożyczki i kleje. Dla młodszych dzieci konieczne jest narysowanie konturu palemki do wypełnienia na kartonach – to ułatwi pracę.
- Zaproś dzieci do wyklejenia w grupach kolorowych palemek za pomocą dużych kulek i zwijanych pasków z krepiny (możesz zaprezentować, jak je wykonać). Ogranicz czas (ok. 10 min) lub zapowiedz, że sprawdzicie, która grupa skończy pierwsza, ale liczyć się będzie również staranność wykonania i końcowe wrażenie – taki element rywalizacji wpłynie mobilizująco na grupę.
- Aby uniknąć koncentracji na samej rywalizacji, a uwagę uczniów skierować raczej na współpracę członków podgrupy, wyjaśnij, że sukces zależy od dobrej organizacji pracy.
- Opowiedz dzieciom, że zwyczaje wielkanocne to nie tylko to, co dzieje się w świąteczną niedzielę i świąteczny poniedziałek, ale także to, co tradycja nakazuje robić przez cały Wielki Tydzień (tj. tydzień, który poprzedza Wielkanoc) – od Niedzieli Palmowej począwszy.
- Następnie zapytaj, czy uczniowie wiedzą, skąd wziął się zwyczaj robienia i święcenia palemek. Możesz podsumować wypowiedzi uczniów lub po prostu opowiedzieć im o tym własnymi słowami.
- Święconka
- Poproś uczestników o dobranie się w 5-osobowe zespoły. Każda grupa dostaje kartkę z narysowanym koszyczkiem na święconkę, klej oraz wycinki z gazet i rysunki przedstawiające różne artykuły spożywcze. Zadanie polega na wybraniu i przyklejeniu tych produktów, które tradycyjnie wkłada się do koszyczka, przygotowując pokarmy do święcenia.
- Powieście wykonane wyklejanki na ścianie i porozmawiajcie wspólnie o symbolicznym znaczeniu święconych pokarmów:
- jajka – symbol życia, początku i zmartwychwstania,
- chleb – najbardziej pierwotne i proste pożywienie człowieka (aby nigdy w domostwie nie zabrakło chleba powszedniego), a także – symbol Chrystusa,
- sól – nawiązanie do słów Jezusa: Wy jesteście solą ziemi,
- chrzan i inne przyprawy – na pamiątkę gorzkiej męki Jezusa,
- kiełbasa i inne wędliny – by zapewnić sobie dostatek,
- baranek (niegdyś robiony z chleba lub ciasta i masła, obecnie często zastępowany cukrową lub plastikową figurką) – symbol Chrystusa.
- Opowiedz dzieciom, że niegdyś święcono całe stoły zastawione pokarmami, na których znajdował się niekiedy nawet cały prosiak, albo kosze z jedzeniem w ilości wystarczającej do przygotowania wielkanocnego śniadania. Obecnie święci się jedynie niewielkie ilości pokarmów, które następnie dzieli się podczas śniadania między domowników.
- Nakrywamy stół wielkanocny
- Złącz 2–3 ławki i powiedz uczestnikom, że teraz spróbujecie razem nakryć stół do wielkanocnego posiłku. Rozdaj dzieciom:
- obrus,
- talerze,
- sztućce (możesz je wypożyczyć ze szkolnej stołówki),
- zdjęcia i rysunki przedstawiające różne potrawy świąteczne,
- drobne dekoracje świąteczne (kurczaczki, zajączki, bukszpan, bazie – zależnie od możliwości i inwencji).
- Zabawa jest pretekstem do rozmowy na temat tradycyjnych potraw świątecznych, tego w jaki sposób wygląda stół w domach uczestników i jak w ich rodzinach spędza się święta. Ponadto młodsze dzieci uczą się lub przypominają sobie, w jaki sposób ustawia się naczynia na stole (np. po której stronie kładzie się sztućce).
- Możesz również opowiedzieć uczniom, że niegdyś istniał zwyczaj rozstawania się z typowymi potrawami postnymi. Post w dawnych czasach był bardzo rygorystycznie przestrzegany. Podstawą diety w tych dniach były żur i śledzie. Ostatnie dwa dni postu to czas wielkich przygotowań świątecznych. Wtedy to właśnie urządzano:
- „pogrzeb żuru” – uroczyście wylewano sagany żuru na ziemię lub nawet tłuczono garnek z tą potrawą, a skorupy zakopywano w ziemi,
- „wieszano śledzia” – czyli po prostu przybijano rybę do drzewa, żeby w ten sposób „ukarać” ją, że przez tak długi czas zajmowała miejsce mięsa.
To było również symboliczne przygotowywanie się do okresu radości związanego z Wielkanocą.
- Zabawa „walki jajek”
- „Walki jajek” to tradycyjna zabawa świąteczna, polegająca na stukaniu jajkiem jednej osoby o jajko drugiej i sprawdzaniu, która skorupka jest twardsza.
- Zaproponuj swoim uczniom tę zabawę. Rozdaj każdemu po jednym ugotowanym na twardo jajku. Zapowiedz, że nie można uderzać jajkiem o stoły, ściany czy inne przedmioty, a jedynie o jajka innych osób. Życz wesołej zabawy!
- Śmigus-dyngus
- Zapytaj dzieci, co zgodnie z tradycją dzieje się w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy i jak ten dzień się nazywa. Poproś, aby dzieci opowiedziały, w jaki sposób one spędzają Poniedziałek Wielkanocny, zwany lanym poniedziałkiem.
- Niegdyś w ten dzień oblewać można było wszystkich i wszędzie. Ale można także było wykupić się od polewania, wręczając pisankę. Najczęściej oblewane były panny – im dziewczyna była bardziej zmoczona, tym miała większe szanse na zamążpójście.
- Postaw przed dziećmi wiadro i karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach. Powiedz, że chcesz, abyście razem się zastanowili nad zasadami, które powinny obowiązywać podczas zabaw śmigusowo-dyngusowych. Zadanie wykonajcie w formie burzy mózgów. Na jednych karteczkach zapisujcie to, co dozwolone (np. polewanie kolegów wiadrami wody, głośne piszczenie i krzyki), na drugich – czego nie wolno robić (np. zrzucać torebek z wodą z dużej wysokości, polewać starszych osób i wózków dziecięcych, wlewać wody do autobusów). Następnie oklejcie dyngusowe wiaderko tymi uwagami.
- Zabawa w szukanie zajączka
- To kolejna tradycyjna zabawa świąteczna. Po śniadaniu wielkanocnym rozpoczynało się szukanie drobnych upominków dla każdego, pochowanych przez zajączka wielkanocnego w różnych miejscach mieszkania.
- Zapytaj dzieci, czy w ich domach zajączek wielkanocny również przynosi prezenty. Zaproponuj uczestnikom szukanie zajączka, które oparte będzie na zasadach zabawy w ciepło – zimno. Ochotnik wychodzi z sali. W tym czasie pozostali uczestnicy chowają czekoladowego zajączka (lub jajeczko) w niewidocznym miejscu. Po powrocie dziecka rozpoczyna się szukanie. Znalezienie zajączka nagradzamy brawami. Potem wychodzi kolejna osoba i zabawa trwa dalej.
- Nie jest możliwe, aby wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w szukaniu łakoci, gdyż zajęłoby to zbyt wiele czasu. Dlatego pamiętaj, by po skończonej zabawie rozdać pozostałym dzieciom zajączki (lub jajeczka), tak aby nikt nie poczuł się pominięty.
- Zakończenie spotkania
- Powiedz dzieciom, że to tylko niektóre zwyczaje wielkanocne. Zachęć dzieci, by po powrocie do domów zapytały rodziców i dziadków o zwyczaje świąteczne, które oni pamiętają ze swojego dzieciństwa.
- Zaproponuj rundę – poproś uczestników, aby na zakończenie spotkania każdy z nich powiedział, co najbardziej mu się podobało podczas tych zajęć. Możesz zaproponować również, by dzieci określiły, w jakim nastroju kończą zajęcia.
- Podziękuj za wspólną pracę i wspólną zabawę. Pamiętaj, by złożyć dzieciom życzenia świąteczne.