W tym miesiącu w szkole

Ładowanie…

Zobacz więcej »

Kalendarz oświatowy
2018 - Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ksiegarnia taniej

Dla Administracji

 
12.12.2011

Kto może prowadzić szkolenia bhp

Kto może prowadzić szkolenia bhp

 

Zapewnienie pracownikom przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z obowiązków dyrektora placówki oświatowej. Zatrudnieni muszą odbyć przeszkolenie przed dopuszczeniem do pracy oraz odbywać szkolenia okresowe. Osoba, która nie ma odpowiedniej znajomości przepisów oraz zasad bhp, nie może być dopuszczona do pracy.

 

Rodzaje szkoleń
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy dzielimy na wstępne (składają się z instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego) oraz okresowe.

 

Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, wszyscy nowi pracownicy. Podlegają także instruktażowi ogólnemu studenci odbywający w szkole praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, mając na uwadze, że pracownik pracujący na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

 

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych oraz administracyjno-biurowych przechodzą pierwsze szkolenie okresowe przed upływem roku po podjęciu pracy, a w przypadku pracodawców oraz osób kierujących pracownikami – przed upływem półrocza od momentu objęcia funkcji kierowniczej. Następne szkolenia okresowe odbywają się nie rzadziej niż raz na trzy lata w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, a w przypadku, gdy pracownicy ci wykonują prace szczególnie niebezpieczne – raz do roku. Pracownicy administracyjno-biurowi w szkole, w tym nauczyciele, a także pracodawcy i osoby kierujące pracownikami przed upływem pięciu lat.

 

Formy szkolenia
Szkolenia dla poszczególnych grup uczestników powinny być organizowane w formie:

  •  instruktażu,
  •  kursu, seminarium, samokształcenia kierowanego (również z wykorzystaniem Internetu).

 

Kto prowadzi szkolenie
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bhp lub osoba wyznaczona przez pracodawcę. Osoba ta, oprócz wymagania oczywistego, jakim jest odpowiednia wiedza, musi spełnić wymóg posiadania aktualnego szkolenia okresowego, w programie którego była zawarta tematyka organizacji i metodyki szkolenia bhp. Takie szkolenie może również przeprowadzić dyrektor placówki oświatowej. Jego celem jest zaznajomienie pracownika z:

  •  podstawowymi przepisami bhp zawartymi w kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy;
  •  przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danej szkole;
  •  zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Czas szkolenia wynosi minimum trzy godziny lekcyjne, czyli trzy razy po 45 minut.

 

Celem instruktażu stanowiskowego, zgodnie z rozporządzeniem o szkoleniach bhp, jest uzyskanie przez pracownika informacji o czynnikach środowiska pracy występujących na danym stanowisku i w jego bezpośrednim otoczeniu oraz o ryzyku zawodowym związanym z pracą. Następnie nabycie wiedzy i umiejętności dotyczących sposobów ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi i zagrożeniami dla zdrowia w warunkach normalnej pracy i w warunkach awaryjnych, wiedzy oraz praktycznych umiejętności bezpiecznego wykonywania pracy.

 

Rozporządzenie nie precyzuje, kto powinien przeprowadzać instruktaż stanowiskowy, jednakże biorąc pod uwagę tematykę najwłaściwszą osobą do prowadzenia tego typu szkolenia jest osoba kierująca pracownikami. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego szkolenia okresowego bhp, w programie którego była zawarta organizacja i metodyka szkoleń. Instruktaż stanowiskowy powinien trwać minimum osiem godzin w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz minimum dwie godziny w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

 

Rafał Peryt - specjalista ds. bhp

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn.: DzU 1998 nr 21, poz. 94 ze zm.); Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU 2004 nr 180 poz. 1860, ze zm.).

 

Fragment artykułu pochodzi z listopadowego numeru "Monitora Administracyjno-Gospodarczego".

 

POLECAMY:

Wypadek ucznia – rola sekretariatu

Akta osobowe pracownika

Wykonanie wstępnego bilansu środków budżetowych; ostatnie zakupy

 

Zainteresował Cię artykuł?

Chciałbyś otrzymywać podobne treści jako pierwszy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dwa razy w miesiącu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach.

Adres e-mail*:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Raabe Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Młynarskiej 8/12, 01-194 Warszawa, w celach marketingowych, a w szczególności zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowej przesyłanej drogą elektroniczną. Mam prawo do wglądu i poprawiania moich danych osobowych.
Wasza ocena: 3.3
Oceń:

Nasze strony:

 

 

Literka.pl Edupress - Czasopisma dla nauczycieli Nadzór Pedagogiczny Portal Placówek Niepublicznych Pracownia Integracji Sensorycznej Freebooki - darmowe publikacje
 
Pedagogia Pracownialogopedy.pl
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito