W tym miesiącu w szkole

Ładowanie…

Zobacz więcej »

Kalendarz oświatowy
2018 - Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ksiegarnia taniej

Dla Bibliotekarzy

 
Dzień Głośnego Czytania
15.09.2010

Dzień Głośnego Czytania – 29 września

 

Artykuł pochodzi z publikacji Biblioteka-wizytówka szkoły 


Impreza szkolna z okazji Dnia Głośnego Czytania 

Impreza przeznaczona jest głównie dla młodszych uczniów, choć można ją rozszerzyć także na klasy 4-6. Na kilka dni przed planowanym wydarzeniem należy powiesić na korytarzu oraz w bibliotece plakat promujący głośne czytanie i informujący o mającej się odbyć uroczystości. Do pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu przedsięwzięcia warto zaprosić starszych uczniów oraz innych nauczycieli.

  

Przebieg imprezy: 

  

W dzień imprezy już po pierwszym dzwonku do wszystkich sal, w których uczą się młodsze klasy, wchodzą starsi uczniowie, przebrani za postaci z bajek. W rękach powinni mieć egzemplarz książki, której bohatera przedstawiają. Zadaniem uczniów jest przedstawienie się dzieciom i przez opowiedzenie krótkich fragmentów „swojej historii” zachęcenie do przeczytania całej książki (bajki). Na koniec zapraszają dzieci na specjalne spotkanie.

 

Część pierwsza – wielkie czytanie

 

Dzieci i nauczyciele spotykają się w klasach wyznaczonych do czytania. Teksty mogą być prezentowane przez wybranych (sprawdzonych wcześniej) uczniów klas starszych. Jest to jednocześnie doskonała okazja do przeprowadzenia wśród nich konkursu na Mistrza Pięknego Czytania. Po dzwonku zaczyna się czytanie – nie powinno trwać dłużej niż jedną godzinę lekcyjną. Warto zaplanować krótkie przerwy – np. nauczyciel nadzorujący przebieg imprezy w danej sali zadaje dzieciom pytania do przedstawionego wcześniej fragmentu. Zabieg ten sprawdza koncentrację uczniów, pozwala im uporządkować informacje i jednocześnie wykazać się. Z punktu widzenia czytającego nie do przecenienia jest również możliwość krótkiego odpoczynku!

 

Część druga – konkursy

 
Po skończonym czytaniu bibliotekarka ogłasza konkursy: 
  • dla klas pierwszych – na wykonanie ilustracji do usłyszanych baśni,
  • dla klas drugich – na przygotowanie scenek ilustrujących treść opowieści,
  • Ewaluacja wewnętrzna w szkole

    Planowanie działań zespołu nauczycieli powinno uwzględniać, i często uwzględnia, procedurę ewaluacji. W trakcie oraz po zakończeniu działań ewaluacji wewnętrznej zdobywamy informacje o tym, jak osiągamy zaplanowane cele...czytaj więcej>>

  • dla klas trzecich – na napisanie krótkich tekstów na temat „Czy podobała mi się usłyszana historia i dlaczego”.
 

Podsumowanie konkursów nastąpi tydzień później i stanowić będzie zwieńczenie szkolnego Dnia Głośnego Czytania.

 

Dla starszych uczniów warto podczas imprezy przeprowadzić konkurs na Mistrza Pięknego Czytania. Eliminacje należy zorganizować wcześniej – przynajmniej tydzień przed obchodami. Czytanie podczas imprezy stanowić będzie wtedy finał konkursu, a oceniać występujących powinna specjalna komisja. Można również przeprowadzić głosowanie wśród publiczności (w przypadku, gdy impreza zostanie przygotowana dla całej szkoły i widownia będzie miała okazję wysłuchać każdego uczestnika).

  

Uwagi do realizacji

Organizator dowolnie wybiera literaturę do czytania. Warta polecenia jest lista książek dostępna na stronie Fundacji ABCXXI pod adresem:

 

 

www.calapolskaczytadzieciom.pl/nowa/kp/zlota/index.html

 

 

Jeśli dysponujemy możliwościami organizacyjnymi i poparciem dyrekcji, imprezę możemy przygotować dla całej szkoły. W takim przypadku powinna się ona odbyć np. na sali gimnastycznej (gdy pogoda pozwala, to nawet na wolnym powietrzu). Należałoby pamiętać też o przeplataniu wystąpień dodatkowymi zajęciami.
 

 

Teresa Niedziela – nauczyciel bibliotekarz dyplomowany. Autorka licznych scenariuszy bibliotecznych i tekstów prezentowanych na uroczystościach szkolnych i konkursach międzyszkolnych.

 
Zainteresował Cię artykuł?? Więcej podobnych tekstów znajdziesz w publikacji „Biblioteka – wizytówka szkoły”

 
 

Zainteresował Cię artykuł?

Chciałbyś otrzymywać podobne treści jako pierwszy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dwa razy w miesiącu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach.

Adres e-mail*:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Raabe Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Młynarskiej 8/12, 01-194 Warszawa, w celach marketingowych, a w szczególności zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowej przesyłanej drogą elektroniczną. Mam prawo do wglądu i poprawiania moich danych osobowych.
Wasza ocena: 4.8
Oceń:

Nasze strony:

 

 

Literka.pl Edupress - Czasopisma dla nauczycieli Nadzór Pedagogiczny Portal Placówek Niepublicznych Pracownia Integracji Sensorycznej Freebooki - darmowe publikacje
 
Pedagogia Pracownialogopedy.pl
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito