| Po | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
01 |
02 |
03 |
04 |
05 |
06 |
|
07 |
08 |
09 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
|||
Cele ogólne
|
Historie Kacpra, czyli poznajemy bohaterów książek Grzegorza Kasdepke Książki Grzegorza Kasdepke biją rekordy popularności wśród młodych czytelników. |
Metody pracy
Formy pracy
SCENARIUSZ
Temat: Awantura do kwadratu, czyli poznajemy Kubę i Bubę
Czas trwania
2 godziny lekcyjne
Cele szczegółowe
Na poziomie wiadomości uczeń poznaje:
Czytam, więc wiem – organizacja konkursu czytelniczego Konkursy w bibliotece to nie tylko znakomita okazja do poznania czytelników i ich preferencji, lecz także pozyskanie tych, którzy pojawiają się w bibliotece z przymusu. A organizacja wrześniowego konkursu czytelniczego może zdziałać cuda!
Na poziomie umiejętności uczeń:
Na poziomie postaw uczeń:
Środki dydaktyczne
Przebieg zajęć
Część wprowadzająca
Po przeprowadzeniu czynności organizacyjnych wprowadź uczniów do tematyki zajęć.
Część właściwa
Przypomnij krótko sylwetkę i najpopularniejsze książki Grzegorza Kasdepke. Zaproś dzieci do zabawy polegającej na formułowaniu pytań
|
E-learning – nowa forma edukacji i jej zastosowanie w bibliotece Biblioteka szkolna nie powinna w swych działaniach pominąć e-learningu – popularnej metody kształcenia na odległość. E-learning pomaga w promocji placówki, edukuje użytkowników i szkoli on-line. E-learning w bibliotece to przyszłość! |
dotyczących życia oraz twórczości tego autora i wskazywaniu osób do udzielenia odpowiedzi. Przygotuj wcześniej cukierki na nagrody – premiowane są zarówno prawidłowe odpowiedzi, jak i przemyślane pytania.
Poproś dzieci o wyszukanie w internecie portretu Grzegorza Kasdepke z wykorzystaniem wyszukiwarki Google (google.pl → grafika → Grzegorz Kasdepke). Następnym zadaniem uczniów będzie namalowanie portretów autora.
W dalszej części zajęć poproś chętne dzieci o przeczytanie kilku fragmentów książki Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu.
Część podsumowująca
Zbierz prace i wspólnie z uczniami krótko je omówcie. Zachęć dzieci do odwiedzin w bibliotece i sięgnięcia także po inne książki Grzegorza Kasdepke. Poproś je, by wypowiedziały się na temat przeprowadzonych zajęć – na tablicy narysuj kwiatek, na którego płatkach będą mogły wpisywać swoje uwagi.
Alicja Zgajewska – dyplomowany nauczyciel bibliotekarz z 25-letnim stażem. Pracuje w szkole podstawowej w Łapach. Organizuje liczne akcje czytelnicze, wystawy, konkursy, kiermasze książek. Współpracuje z Oddziałem dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łapach. Od sześciu lat prowadzi autorski program czytelniczy dla klas I-II pt. „Polubić czytanie”.
Scenariusz zajęć pochodzi z poradnika „Biblioteka – wizytówka szkoły”