W tym miesiącu w szkole

Ładowanie…

Zobacz więcej »

Kalendarz oświatowy
2018 - Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ksiegarnia taniej

Zarządzanie

 
07.03.2012

Rekrutacja do przedszkoli w ocenie GIODO

Rekrutacja do przedszkoli w ocenie GIODO

Sposób prowadzenia rekrutacji do przedszkoli w gminach w całym kraju spowodował liczne skargi rodziców kierowane do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). W artykule przypominamy, jak podczas rekrutacji uniknąć błędów i niezadowolenia rodziców.

Niezadowolenie rodziców wzbudza rozszerzanie przez gminy listy kryteriów przyjęć dzieci do przedszkoli o kryteria dodatkowe, nieprzewidziane ani w ustawie o systemie oświaty, ani w rozporządzeniu określającym warunki i tryb przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. Zasadniczy sprzeciw rodziców budzi żądanie przez urzędników gminnych i dyrektorów przedszkoli zaświadczeń ZUS RMUA na potwierdzenie zatrudnienia, rocznych rozliczeń podatkowych PIT na potwierdzenie miejsca zamieszkania i opłacania w danej gminie podatku dochodowego, zaświadczeń medycznych o stanie zdrowia dziecka, a także orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym. Rodzice poza tym, że mają wątpliwości co do zgodności z prawem takiej praktyki, nie mają również pewności, w jaki sposób będą wykorzystywane zgromadzone dane oraz czy będą one prawidłowo zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem.
 

 

GIODO dokonał przeglądu prawa miejscowego uchwalanego przez gminy oraz stosowanych praktyk. W wyjaśnieniach przedstawionych na konferencji prasowej w Warszawie 25 sierpnia 2010 r. poświęconej zbieraniu dodatkowych danych osobowych przy rekrutacji do przedszkoli (opublikowane na stronie internetowej: www.giodo.gov.pl) GIODO potwierdził, że praktyka pozyskiwania przez władze gminy i dyrektorów przedszkoli na potrzeby przyjęcia dziecka do przedszkola dokumentów takich jak zaświadczenie ZUS RMUA lub kopia deklaracji PIT może być uznana za niezgodną z obowiązującym prawem i niedopuszczalną. To samo dotyczy żądania przekazywania kopii zaświadczeń zawierających dane medyczne dzieci i rodziców oraz orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym. 
 

Wymienione dane mają charakter danych wrażliwych w rozumieniu art. 27 ustawy o ochronie danych osobowych, podlegających szczególnemu reżimowi w zakresie zbierania, przetwarzania i zabezpieczania przed nieuprawnionym dostępem. 

Nałożone na obywatela (mieszkańca gminy) zobowiązanie do ujawniania dotyczących go danych osobowych może jedynie wynikać z ustawy. Taki obowiązek w żadnym wypadku nie może wynikać z aktu podustawowego, a tym bardziej z nieopartej na żadnym akcie prawnym praktyki stosowanej przez urzędy gmin i przedszkola. 

Wprawdzie w systemie prawa istnieje rozwiązanie pozwalające na pozyskanie danych osobowych od osoby po wyrażeniu przez nią zgodny na przetwarzanie jej danych osobowych, lecz – jak wskazuje GIODO – sytuacja taka jest dopuszczalna w obrocie gospodarczym na rynku konkurencyjnym. Taka sytuacja nie ma natomiast miejsca w przypadku rekrutacji do przedszkoli przede wszystkim dlatego, że prowadzenie przez gminę publicznych przedszkoli jest zadaniem z zakresu administracji publicznej i nie podlega ono konkurencji pomiędzy gminami. W efekcie rodzice nie mają możliwości swobodnego wyboru pomiędzy ofertami różnych gmin.

 

GIODO stoi na stanowisku, że gminy nie mają prawa do regulowania w uchwałach kryteriów ograniczających zasadę powszechnej dostępności do przedszkola publicznego określoną w art. 6 ustawy o systemie oświaty oraz do gromadzenia i przetwarzania danych osobowych (w tym danych wrażliwych) służących weryfikacji spełniania danego kryterium.

W wyjaśnieniu przedstawionym na wspomnianej konferencji prasowej GIODO oświadczył, że nie będzie się wahał w podejmowaniu decyzji dotyczących skarg obywateli na zbieranie dodatkowych danych osobowych przy rekrutacji do przedszkoli oraz wyników kontroli prowadzonej przez jego biuro.

Diana Kaczorek
legislator, prawnik w Biurze Prawnym Urzędu m.st. Warszawy

Podstawa prawna:
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.);
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.); Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 232 ze zm.); Wyjaśnienia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z 25 sierpnia 2010 r. dotyczące zbierania dodatkowych danych osobowych przy rekrutacji do przedszkoli (www.giodo.gov.pl).


Artykuł pochodzi z miesięcznika „Oświata Samorządowa”


 

 

Zainteresował Cię artykuł?

Chciałbyś otrzymywać podobne treści jako pierwszy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dwa razy w miesiącu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach.

Adres e-mail*:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Raabe Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Młynarskiej 8/12, 01-194 Warszawa, w celach marketingowych, a w szczególności zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowej przesyłanej drogą elektroniczną. Mam prawo do wglądu i poprawiania moich danych osobowych.
Wasza ocena: 3.0
Oceń:

Nasze strony:

 

 

Literka.pl Edupress - Czasopisma dla nauczycieli Nadzór Pedagogiczny Portal Placówek Niepublicznych Pracownia Integracji Sensorycznej Freebooki - darmowe publikacje
 
Pedagogia Pracownialogopedy.pl
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito