W tym miesiącu w szkole

Ładowanie…

Zobacz więcej »

Kalendarz oświatowy
2018 - Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ksiegarnia taniej

Zarządzanie

 
13.04.2012

Podsumowanie realizacji podstawy programowej

Podsumowanie realizacji podstawy programowej

 

W tym roku szkolnym kończy się 3-letni okres wprowadzania nowej podstawy programowej w przedszkolu. Jeżeli dyrektor przedszkola nie zaplanował jeszcze ewaluacji sposobu wdrożenia i realizacji nowej podstawy programowej, powinien to zrobić niezwłocznie.

 

Dotyczy to grup dzieci, które prowadzone są w przedszkolu od 3 lat, czyli obecnych grup 5-latków, które rozpoczynały zajęcia przedszkolne w wieku 3 lat. W tych grupach nauczyciele realizowali nową podstawę programową przez ostatnie 3 lata. Zebrane doświadczenia z ewaluacji dadzą wiele praktycznych wskazówek, jak lepiej i pełniej realizować zapisane w podstawie cele i umiejętności.

 

Co prawda przepisy nie nakazują nauczycielom rozpisywania programów w 3-letnim cyklu kształcenia, nauczyciel musi jednak pracować tak, by podstawę realizować w określonym czasie. Dyrektor powinien pokazać nauczycielowi, że takie rozpisanie programu jest potrzebne ze względu na jakość pracy i pełną realizację podstawy programowej. Nauczyciele powinni to zadanie przyjąć jako własne.

 

W tworzonym planie wynikowym nauczyciel powinien odnieść się do sposobu pracy z dzieckiem, doskonalenia umiejętności określonych podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz do ogólnych i szczegółowych wymagań opisanych w podstawie. Przed opracowaniem planu wynikowego warto przeprowadzić wstępną diagnozę grupy przedszkolnej.

 

Plany wynikowe nie tylko są potrzebne nauczycielom, ale także są dobrym źródłem informacji przydatnych do oceny stanu realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Do dokonywania takiej oceny warto zachęcać samych nauczycieli.

 

Do ewaluacji mogą posłużyć odpowiednio przygotowane ankiety. Pytania w ankietach powinny być tak formułowane, by nie zmuszać jedynie do odpowiedzi „tak” lub „nie”. Jeżeli zamierzamy stosować ankiety, pytajmy o to, co sprawiało nauczycielom największe trudności, jaka jest korelacja podstawy wychowania przedszkolnego z podstawą programową nauczania zintegrowanego w szkole podstawowej, jak praktycznie sprawdzać stopień realizacji podstawy programowej itp. Nie starajmy się też przy okazji uzyskiwać innych informacji, niezwiązanych z danym tematem.

 

Ponadto raport z ewaluacji jako główne elementy powinien uwzględniać przedstawione i zatwierdzone przez dyrektora przedszkola programy, dołączone do tych programów analizy i plany wynikowe, a także informacje o gotowości szkolnej z ostatnich 3 lat.

 

Cecylia Mirela Nawrot
dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego „Partner”

 

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. z 2009 r. Nr 89, poz. 730); Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1324).

 

Artykuł pochodzi z publikacji „Monitor Prawny Dyrektora Przedszkola”.

Zainteresował Cię artykuł?

Chciałbyś otrzymywać podobne treści jako pierwszy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dwa razy w miesiącu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach.

Adres e-mail*:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Raabe Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Młynarskiej 8/12, 01-194 Warszawa, w celach marketingowych, a w szczególności zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowej przesyłanej drogą elektroniczną. Mam prawo do wglądu i poprawiania moich danych osobowych.
Wasza ocena: 5.0
Oceń:

Nasze strony:

 

 

Literka.pl Edupress - Czasopisma dla nauczycieli Nadzór Pedagogiczny Portal Placówek Niepublicznych Pracownia Integracji Sensorycznej Freebooki - darmowe publikacje
 
Pedagogia Pracownialogopedy.pl
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito