W tym miesiącu w szkole

Ładowanie…

Zobacz więcej »

Kalendarz oświatowy
2018 - Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ksiegarnia taniej

Scenariusze zajęć i uroczystości

 
21.02.2011

Pierwszy dzień wiosny: 21 marca - scenariusz spotkania z rodzicami

pierwszy dzień wiosny_scenariusz zajęć przedszkolnych

Zabawy w ogrodzie

1. Powitanie

Pomoce dydaktyczne:
„Piosenka powitalna” (w: „Tajemniczy gość w przedszkolu”, w: „Superzajęcia dla grup młodszych”, C 2.1., s. 2, Raabe, Warszawa)

Oczekuj na gości w ogrodzie przedszkolnym. Zaproponuj dzieciom, by w czasie oczekiwania na pozostałych uczestników spotkania pospacerowały z rodzicami, obserwując przyrodę. Gdy przyjdą już wszystkie dzieci z zaproszonymi gośćmi, poproś, by utworzyli duże koło, trzymając się za ręce. Powiedz dzieciom, że rodzice są wyjątkowymi gośćmi. Zaproponuj, by powitać ich piosenką. Wspólnie z dziećmi zaśpiewajcie "Piosenkę powitalną".

2. „Marzanna – zimowa panna”

Pomoce dydaktyczne: zagadka „Wiosna”, kukła Marzanny

Powiedz dzieciom, że 21 marca to dzień szczególny. Czekamy na szczególnego gościa. Zapytaj, czy wiedzą, kto to taki? Wysłuchaj odpowiedzi dzieci. Tajemniczym głosem zwróć się do uczestników spotkania: Jeśli uważnie wysłuchacie zagadki, dowiecie się, kogo w tym dniu oczekujemy.

Elżbieta Ptak

Wiosna

Przybywa do nas z daleka.

Powitanie lata: 22 czerwca

Przebieg uroczystości   Zabawy wstępne   A. Przychodzący goście otrzymują dwa jednakowe znaczki – jako bilet wstępu – dla siebie i dla dziecka (po występach dzieci także... czytaj więcej>>

Każdy z utęsknieniem na nią czeka.
Przynosi w darze ciepło i słońce.
Towarzyszą jej ptaszki śpiewające.
Listki z pąków wyglądają,
Kwiatki płatki rozchylają,
a dzieci zawsze radośnie ją witają.

Jeszcze raz zapytaj dzieci: Na jaką porę roku czekamy? Gdy odpowiedzą, porozmawiajcie na temat pierwszych oznak wiosny. Zachęć dzieci do rozejrzenia się wokół siebie i zapytaj, jakie oznaki wiosny widać już w przedszkolnym ogrodzie. Pochwal dzieci za ich spostrzegawczość. Opowiedz o tradycji topienia Marzanny:

Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę – na słońce, kwiaty, pierwsze ptaki. Dosyć mamy zimy, ciepłych ubrań. Dawniej ludzie wierzyli, że można przyśpieszyć nadejście wiosny, topiąc słomianą kukłę zwaną Marzanną. Pod koniec zimy, gdy pojawiały się pierwsze oznaki wiosny, zbierali się wszyscy mieszkańcy wsi i wesołym pochodem ruszali z Marzanną w kierunku najbliższej rzeki, stawu lub jeziora. Kukłę niesiono nad głowami albo wywożono na taczkach. Niósł ją zwykle mężczyzna. Marzannę topiono po uprzednim rozebraniu jej i wzniesieniu wysoko ku niebu. Ten zwyczaj przetrwał do dnia dzisiejszego. Nadal topimy Marzannę, wierząc, że przyśpieszy to nadejście wiosny.

Zaprezentuj rodzicom wykonaną przez dzieci kukłę Marzanny, podkreślając, jak bardzo napracowały się, by ją zrobić.

3. Topienie Marzanny

Pomoce dydaktyczne: wiersz „Wiosna się budzi” (w: „Razem ze słonkiem. Przedwiośnie”, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1975), piosenka „Marzanna” (w: W. Śliwierski, „Powitanie wiosny”, Impuls, Kraków 1996), kukła Marzanny, basen lub duże naczynie napełnione wodą

Zanim przystąpicie do obrzędu palenia Marzanny, poproś dzieci, by zaprezentowały rodzicom przygotowany wcześniej wiersz Kownackiej „Wiosna się budzi”.

Podziękuj dzieciom za recytację. Wspólnie z rodzicami nagródź je oklaskami. Teraz możecie przystąpić już do topienia Marzanny. Przypomnij dzieciom, że dawniej kukłę Marzanny niósł chłopak. Zaproponuj jednemu chętnemu tatusiowi niesienie Waszej Marzanny. Zwróć się do dzieci słowami: Zapraszam wszystkich do wesołego pochodu z Marzanną, zimową panną. Ponieważ w naszym ogrodzie nie ma rzeki ani jeziora, utopimy ją w basenie. Niech nasz gość, który trzyma Marzannę, poprowadzi naszą wesołą gromadę. Śpiewając na melodię "Krakowiaczek jeden" utwór Wandy Chotomskiej "Marzanna", maszerujcie w kierunku znajdującego się w ogrodzie zbiornika z wodą. W trakcie marszu Marzannę mogą nieść kolejne chętne osoby.

Gdy skończycie już śpiewać piosenkę, weź Marzannę i podnieś wysoko w górę. Poproś wszystkich, by głośno powtarzali za Tobą zdanie: Precz zimo zła. Następnie wrzuć kukłę do wody. Gdy Marzanna zostanie już utopiona, zaproponuj dzieciom i rodzicom zabawę z echem. Jedna osoba wymyśla hasło, pozostali uczestnicy spotkania – jak echo – powtarzają je. Wyjaśnij, że hasła powinny zachęcić wiosnę do przyjścia. Rozpocznij zabawę, wołając np. Wiosno, gdzie jesteś? Precz zimo zła! Wiosno czekamy na ciebie!


Elżbieta Ptak
Nauczyciel dyplomowany,
przedszkole nr 215 w Warszawie


Fragment scenariusza pochodzi z poradnika "Uroczystości i imprezy w przedszkolu"

 

Wasza ocena: 1.7
Oceń:

Nasze strony:

 

 

Literka.pl Edupress - Czasopisma dla nauczycieli Nadzór Pedagogiczny Portal Placówek Niepublicznych Pracownia Integracji Sensorycznej Freebooki - darmowe publikacje
 
Pedagogia Pracownialogopedy.pl
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito