Księgarnia

 

edublog

polekcjach

Nowości wydawnicze

Dopalacze - prezentacja do edukacji uczniów

Dopalacze - prezentacja do edukacji uczniów

Prezentacja zawierająca opisy i zdjęcia dostępnych...
Z biblioteki Duc in altum

Z biblioteki Duc in altum

Nowa seria pomocy homiletycznych. Zbiór kazań na wybrane...
Uczeń zdolny - metody pracy

Uczeń zdolny - metody pracy

Jak pracować z uczniem zdolnym? Jak docenić jego potencjał...
zamów reklamę
Kalendarz oświatowy
2012 - Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ankieta

Poleć nasz portal

Ksiegarnia taniej

Wychowanie

 
21.05.2010

Jak minął rok? Scenariusz godziny wychowawczej podsumowującej rok szkolny

scenariusz godziny wychowawczej

Ostatnie tygodnie roku szkolnego to czas szczególnie wytężonej pracy dla uczniów i nauczycieli. Jest jeszcze tyle do zrobienia... Uczniowie poprawiają oceny, uczą się do klasówek. Nauczyciele wypełniają dokumentację, wystawiają oceny. Łatwo wtedy zagubić w pośpiechu sens tej całej pracy. Po co my właściwie to wszystko robimy?

 

Wówczas, zamiast satysfakcji, odczujemy głównie zmęczenie. Aby temu przeciwdziałać, dobrze jest na chwilę się zatrzymać i spojrzeć wraz z uczniami na godzinie wychowawczej wstecz na miniony rok szkolny, by zrozumieć, jaki on właściwie dla nas był, co nam dobrego przyniósł, a co lepiej byłoby zmienić.

 
Cele
Uczniowie po zajęciach powinni:
– rozwinąć umiejętność przyjmowania refleksyjnej postawy wobec własnych działań,
– budować adekwatną samoocenę,
– integrować się z klasą.
 
Materiały

Święto Pieczonego Ziemniaka - scenariusz uroczystości

Przebieg uroczystości   Zabawy wstępne   A. Rodziców (najlepiej, jeśli będą to tatusiowie, którzy wcześniej zgłosili chęć do pieczenia ziemniaków) zaproś na teren przedszkola, tam... czytaj więcej >>

– małe samoprzylepne karteczki typu post-it (po kilka dla każdego ucznia),
– duży arkusz papieru,
– pisaki.
 
Czas trwania zajęć
1 godzina lekcyjna.
 
Uczestnicy
Uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej.
 
Przebieg zajęć
 
1. Wprowadzenie
Witamy uczniów i informujemy, że dzisiejszy czas na godzinie wychowawczej poświęcimy na podsumowanie mijającego roku szkolnego.
 
2. Rozwinięcie
-         Zachęcamy uczniów, by pomyśleli przez chwilę o tym, jaki był dla nich ten rok szkolny; co miło wspominają i chcieliby zachować w pamięci.
-         Rozdajemy uczniom po 5 małych karteczek typu post-it. Prosimy, by na każdej z nich opisali jedną taką miłą i/lub dobrą rzecz, która wydarzyła się w tym roku. Może ona dotyczyć ich samych bądź też całej klasy (np.: dobra ocena z jakiegoś przedmiotu, sukcesy w nauce, przyjaźń, spotkania z kolegami, miłe wydarzenia klasowe, dobre relacje z nauczycielami).
-         Następnie uczniowie dzielą się na grupy. Każdy zespół ma za zadanie stworzyć słoneczko, które będzie prezentować to, co było dla uczniów ważne i dobre w minionym roku. Przebieg ćwiczenia jest następujący: na środku dużego arkusza papieru uczniowie rysują okrąg, w którego wnętrzu wpisują słowa „Co dobrego przyniósł nam rok szkolny 2009/2010?”. Następnie kolejno odczytują swoje karteczki i przylepiają je wokół okręgu. Jeśli treść jakichś karteczek jest zbliżona, należy przykleić je jedną za drugą. W ten sposób te zdarzenia, które pojawiały się najczęściej, utworzą najdłuższe promyki.
-         Poszczególne podgrupy prezentują swoje słoneczka.

Zabawy na plaży - scenariusz zajęć zintergowanych z wychowaniem fizycznym

Pomoce dydaktyczne: karty zadaniowe z wykropkowanymi: piłką, łopatką, latawcem, widerkeim; ilustracje różnych aktywności (kąpiel w morzu, opalaniesię, budowanie z paisku, kopanie dołka na plaży,... czytaj więcej >>

-         Wychowawca podsumowuje ćwiczenie, zwraca uwagę na najdłuższe promyki. Nazywa wymiary, na których dzieci dokonują swoich ocen. Podkreśla, że osiągnięte przez dzieci sukcesy (zarówno w nauce, jak i innych sferach) są wynikiem ich pracy i zaangażowania. Warto zachęcać dzieci do wyrażania własnych opinii podsumowujących mijający rok szkolny.
-         Następnie proponujemy uczniom chwilę ruchu – wariant znanej zabawy Wszyscy, którzy.... Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Na hasło nauczyciela osoby, o którychmówi hasło, wstają i zamieniają się miejscami. Jeżeli nie ma warunków w Salido biegania, możliwy jest także spokojniejszy wariant zabawy, w którym uczniowiestoją w dużym kręgu, prowadzący zaś jest w środku. Uczniowie zamiast zamieniaćsię miejscami, robią krok do przodu, w kierunku nauczyciela.Podczas zabawy warto postarać się, aby hasła formułowane przez prowadzącegobyły związane z kończącym się rokiem szkolnym. Oto wybrane przykłady:
– Wszyscy, którzy cieszą się, że zbliżają się wakacje...
– Wszyscy, którzy są zadowoleni ze swojej średniej ocen...
– Wszyscy, dla których miniony rok szkolny był udany...
– Wszyscy, którym nie udało się poprawić jakiejś oceny, a chcieli...
– Wszyscy, którzy nauczyli się czegoś ciekawego...
– Wszyscy, którzy miło spędzali czas wspólnie z kolegami ze szkoły...
– Wszyscy, którym podobała się klasowa wycieczka do...
– Wszyscy, którzy lubią naszą klasę...

 

Wychowawca, prowadząc tę zabawę, powinien uważnie obserwować zachowanie swoich uczniów. Reakcje dzieci, np. nie utożsamianie się z pozytywnymi wydarzeniami w klasie bądź wyraźne identyfikowanie się ze stwierdzeniami dotyczącymi porażek, to sygnał dla nauczyciela, by lepiej przyjrzeć się danemu wychowankowi, gdyż może on potrzebować dodatkowego wsparcia, by poradzić sobie z emocjami i przekonaniami związanymi z mijającym rokiem szkolnym.

2 maja: Święto Flagi Państwowej

Święto Flagi Państwowej może być pretekstem do zorganizowania przedszkolnej uroczystości. Spotkanie, dla młodszych kolegów, mogą przygotować starszaki... czytaj więcej >>

 
3. Zakończenie
Na koniec godziny wychowawczej proponujemy uczniom przesłanie iskierki przyjaźni. W przypadku starszych dzieci warto podkreślić jej symboliczny charakter, zwrócić uwagę, że nie jest to jedynie zabawa, lecz przede wszystkim sposób na wyrażenie wzajemnej sympatii; znak, że możemy na siebie nawzajem w klasie liczyć. Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,Niechaj powróci do moich rąk. W trakcie przekazywania uścisku dłoni przez dzieci w kręgu nauczyciel powinien zadbać o odpowiednią atmosferę i ciszę w klasie. Niech to będzie podniosły moment.
 
 
Aneta Chojecka
Scenariusze godzin wychowawczych na każdą okazję znajdziesz w „Poradniku Wychowawcy”.
Wasza ocena: 5.0
Oceń:
następna poprzednia

  Więcej znajdziesz w publikacji

Poradnik wychowawcy

Poradnik wychowawcy

Poradnik przeznaczony dla wychowawców i dyrektorów szkół, niezależnie od ich rodzaju. Zawiera wskazówki i rady dotyczące mądrego wychowania uczniów w ramach przyjętego programu wychowawczego. Dostarcza gotowe wzory oraz narzędzia do stworzenia i realizacji funkcjonalnego, sprawdzonego w praktyce programu wychowawczego.

zobacz
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito