W tym miesiącu w szkole

Ładowanie…

Zobacz więcej »

Kalendarz oświatowy
2018 - Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
 
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

W tym miesiącu pamiętaj o:

zobacz wszystkie wydarzenia

Ksiegarnia taniej

Dla Pedagogów i Psychologów

 
12.04.2010

Plan rozwoju zawodowego pedagoga – awans na stopień nauczyciela dyplomowanego

 

O awans zawodowy na kolejne szczeble – od nauczyciela stażysty przez nauczyciela kontraktowego, mianowanego, dyplomowanego do profesora oświaty – ubiega się każdy kreatywny pedagog. Dlaczego warto i jak to zrobić odpowiem, wykorzystując swoje bogate doświadczenie w pracy w tym zakresie.

Dobre planowanie, właściwa organizacja czasu, dokumentowanie swoich działań właściwymi dowodami realizacji pomaga nam uzyskać tytuł nauczyciela dyplomowanego. Zanim jednak uzyskamy „mistrzostwo w zawodzie”, należy zrealizować zadania wynikające z rozporządzenia. Ilekroć w artykule będzie zapis o rozporządzeniu, dotyczy on Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz Rozporządzenia MEN z dnia 14 listopada 2007 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (DzU nr 214, poz. 1580).

 

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela to wyznaczanie celu, dynamika
działań i poszerzanie kompetencji

 

Rozwój zawodowy nauczyciela to wyznaczanie celu, dynamika działań i poszerzanie kompetencji. Nie odbywa się samoczynnie. Reforma oświatowa, wprowadzając do polskich szkół awans zawodowy nauczycieli, przyczyniła się do wdrożenia i ukierunkowania rozwoju kadry pedagogicznej szkół. Nie należy jednak utożsamiać ubiegania się o kolejne stopnie awansu zawodowego z rozwojem zawodowym. Teza ta jest wynikiem postrzegania rozwoju jako procesu ciągłego, nie mieszczącego się w ramach przyznanego stażu. Rozwój zawodowy trwa przez całą karierę edukacyjna nauczyciela. Budujące jest to, że wielu pedagogów, mimo uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, nadal pogłębia wiedzę zawodowa. Kierunek ich rozwoju wyznacza diagnoza potrzeb własnych i potrzeb środowiska. Jako aktywna grupa nauczycieli pedagogów jesteśmy w czołówce zawodów, która systematycznie podnosi kwalifikacje i umiejętności zawodowe. Znam pedagogów, którzy mają opór przed podjęciem decyzji o dalszym awansie z powodu małych osiągnięć w pracy zawodowej.

Na co dzień współpracuję z pedagogami szkolnymi i z moich obserwacji wynika, iż większość z nich posiada podwójne, potrójne

Plan rozwoju zawodowego pedagoga

O awans zawodowy na kolejne szczeble – od nauczyciela stażysty przez nauczyciela kontraktowego, mianowanego, dyplomowanego do profesora oświaty – ubiega się każdy kreatywny pedagog. więcej>> 

 

Czym są szczególne osiągnięcia w pracy pedagoga?

Pedagogowi czasem trudno pochwalić się osiągnięciami – nie może np. poszczycić się laureatami konkursów przedmiotowych, ponieważ nie jest nauczycielem dydaktykiem. Sukcesem pedagoga może być za to zmniejszona absencja szkolna konkretnego wychowanka, uzyskanie klasyfikacji i promocji do następnej klasy, gdy szanse i możliwości ucznia były znikome. Sukces wychowawczy jest pojęciem niewymiernym i trudnym do zdefiniowania. To, co stanie się porażką jednego ucznia, może być dużym sukcesem innego. Decydują o tym m.in. możliwości intelektualne, środowisko rodzinne, rozwój emocjonalny ucznia.

Pedagog, który ma tytuł nauczyciela mianowanego, może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania mianowania. Okres poprzedzający złożenie wniosku do organu sprawującego nadzór pedagogiczny to realizacja i zaliczenie stażu. Staż trwa najczęściej 2 lata i 9 miesięcy. Istnieje możliwość realizacji skróconego stażu, mówi o tym Karta Nauczyciela (art. 9c ust. 2). Dotyczy to nauczycieli posiadających co najmniej stopień naukowy doktora. Staż trwa wówczas 1 rok i 9 miesięcy.

Stworzenie planu rozwoju zawodowego uwzględniającego specyfikę typu i rodzaju szkoły oraz złożenie go razem z wnioskiem o rozpoczęciu stażu do dyrektora szkoły to początkowy etap pracy stażysty.

Jest kilka korzyści, które mogą przyczynić się do decyzji o awansie:

  • rozwój osobisty i zawodowy pedagoga;
  • wielokrotne uzyskanie nowych uprawnień;
  • poprawa sytuacji ekonomicznej;
  • wdrażanie do edukacji ustawicznej;
  • nowe lub dodatkowe możliwości zatrudnienia;
  • podnoszenie kompetencji zawodowych, które w sposób znaczący przekładają się na poprawę jakości pracy szkoły;
  • budowanie wizerunku społecznego nauczyciela jako osoby wszechstronnie wykształconej, z bogatą wiedzą i umiejętnościami.


Ważne!
Termin złożenia wniosku z planem rozwoju zawodowego to początek roku szkolnego.


Bożena Rokicka
Pedagog, konsultant ds. pedagogiki i opieki Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Aktywny ekspert MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli


 

Więcej na temat awansu zawodowego pedagoga w najnowszej pozycji Wydawnictwa Raabe Poradnik pedagoga szkolnego. Gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna

Zainteresował Cię artykuł?

Chciałbyś otrzymywać podobne treści jako pierwszy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dwa razy w miesiącu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach.

Adres e-mail*:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Raabe Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Młynarskiej 8/12, 01-194 Warszawa, w celach marketingowych, a w szczególności zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowej przesyłanej drogą elektroniczną. Mam prawo do wglądu i poprawiania moich danych osobowych.
Wasza ocena: 4.3
Oceń:

Nasze strony:

 

 

Literka.pl Edupress - Czasopisma dla nauczycieli Nadzór Pedagogiczny Portal Placówek Niepublicznych Pracownia Integracji Sensorycznej Freebooki - darmowe publikacje
 
Pedagogia Pracownialogopedy.pl
Eksperci w Oświacie 2010. Copyright by Dr Josef RAABE Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
Realizacja: Ideo Powered by: CMSEdito